GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 7118720
*
nr 711 8720
Matservis
35 del. Rosenthal, Maria
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2011
kl 17:26:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 14:40:25
1
350 kr
29/8 16:38:50
2
1.000 kr
29/8 17:12:49
3
1.200 kr
29/8 17:16:49
2
Vinnande bud
29/8 17:19:34
3
1.400 kr
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservis mattallrik mattallrikar rosenthal
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:59
*
Matservis
nr 711 8720
Matservis
35 del. Rosenthal, Maria
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 14:40:25 | 1 | 350 kr |
29/8 16:38:50 | 2 | 1.000 kr |
29/8 17:12:49 | 3 | 1.200 kr |
29/8 17:16:49 | 2 | Vinnande bud |
29/8 17:19:34 | 3 | 1.400 kr |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservis mattallrik mattallrikar rosenthal
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:59